Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dzieci z Bullerbyn - streszczenie - strona 2

zawiązali jej oczy przepaską, obrócili kilka razy dookoła, oprowadzili po domu i ogrodzie, aby zmylić dziewczynkę aż w końcu doszli do pewnego pomieszczenia. Gdy dziewczynka zdjęła opaskę ujrzała piękny pokój, jak się wkrótce okazało, jej własny. Była bardzo zaskoczona i dawno nikt nie sprawił jej takiej przyjemności. Szybko wprowadziła się do nowego pokoju. Potem odbyło się przyjęcie urodzinowe. Dziewczynka dostała prezenty od przyjaciół.
 
Liza i jej przyjaciółki, Britta i Anna, postanowiły wykorzystać fakt, że dziewczynka mieszka w pokoju sama. Wpadły na pewien pomysł. Do okna Lizy i okna w drugim domu przymocowały sznurek, dzięki któremu przesyłały sobie karteczki. Dziewczynki mogły dzięki temu się porozumiewać siedząc w swoich pokojach o każdej porze dnia i nocy.
 
Rozpoczęły się wakacje. Dzieci z niecierpliwością czekały na tę chwilę. Wybiegły szczęśliwe ze szkoły. Wolne dni spędzały na kąpielach słonecznych, zabawach i pomocy rodzicom.
 
Pewnego dnia dziewczynki otrzymały w podarunku od Kristin trzy malutkie kociaki. Opiekowały się zwierzątkami,a zabawa z nimi dawała im dużo radości. Każdy z kotków trafił do jednego z trzech gospodarstw. Kotki nie były jedynymi zwierzętami w domach. Olle dostał od ojca psa, Svippa. Pies należał wcześniej do pewnego pijaka. Był uwiązany na łańcuchu, często nikt go nie karmił. Mężczyzna maltretował biedaka, dlatego ojciec Olle'go odebrał mu Svippa.
 
Dzieci były podzielone na chłopców i dziewczynki. Liza, Britta i Anna miały swoją małą tajemnicę, którą ukrywały przed chłopcami. Odkryły miejsce, w którym rosło bardzo dużo poziomek. Chłopcy także mieli swoją tajemnicę, jednak dziewczynki sprytnie domyśliły się o co chodzi i znalazły mapę przedstawiającą tajemne korytarze w stogach siana.
 
Dzieci stworzyły też osobne miejsca do zabawy. Chłopcy postawili na pastwisku szałasik, a dziewczyny miały swój pokój, w którym pełno było dziewczęcych zabawek.
 
Dzieci cieszyły się wakacjami i beztrosko spędzanymi chwilami. Niestety wakacje w końcu dobiegły końca. Miesiące mijały na nauce, przesyłaniu karteczek i zabawie z kotami. W Święta Bożego Narodzenia ubrano dużą choinkę i udekorowano domy. Świąteczny nastrój był wszechobecny. Zima stwarzała możliwości do nowych zabaw. Niestety jedna z nich nie skończyła się dobrze, ponieważ Lasse wpadł do lodowatej wody w przerębli. Na szczęście dzieci zdołały uratować chłopca.
 
Pewnego razu Liza dostała od ojca jagniątko, Pontu. Bardzo się ucieszyła i od razu pokochała zwierzątko. Była szczęśliwa, że może je karmić butelką. Dbała o Pontu najlepiej jak potrafiła.
 
Największym skarbem chłopców stał się ząb wyrwany sznurkiem Ollemu przez Lassego. Pewnego dnia zamiast zęba znaleźli w Skrzynce Mądrości sztuczne zęby. Okazało się, że dziewczynki postanowiły zrobić im kawał i podłożyły zęby starej Agaty.
 
W kolejne wakacje dzieci postanowiły sprzedawać wiśnie. Pomysł okazał się bardzo trafny i dzieci zarobiły pieniądze na słodycze.
 
Dziewczynki opiekowały się też w wakacje siostrą Ollego, gdy jego matka musiała nagle wyjść. Nie radziły sobie z małą niegrzeczną Kerstin i dopiero Olle był wstanie nad nią zapanować.
 
Dzieci spędzały także czas na nocowaniu w szałasie i łowieniu raków. Była to dla nich nie lada przygoda. Lasse cały czas straszył dziewczynki i wprowadzał atmosferę grozy.